The 3d Virginia Regiment

  • Authorized on December 28, 1775 in the Continental Army as the 3rd Virginia Regiment.
  • Assigned on February 27, 1776 to the Southern Department.
  • Organized on February 28, 1776 at Alexandria and Dunfies to consist of 10 companies from Price William, Fauquier, Stafford, Louisa, Fairfax, King George, Loundon and Culpepper Counties.
  • Relieved on July 20, 1776 from the Southern Department and assigned to the Main Continental Army.
  • Assigned on October 5, 1776 to Weedon's Brigade, an element of the Main Continental Army.
  • Relieved on October 1776 from Weedon's Brigade and assigned to Stirling's Brigade
  • Reorganized on January 11, 1776 to consist of 10 companies by raising two more musket companies.
  • Assigned on February 27, 1776 to the Southern Department.
  • Relieved on July 20, 1776 from the Southern Department and assigned to the Main Continental Army.
  • Assigned on October 5, 1776 to Weedon's Brigade, an element of the Main Continental Army.
  • Relieved on October 17, 1776 from Weedon's Brigade and assigned to Stirling's Brigade, an element of the Main Continental Army.
  • Relieved on May 11, 1777 from Stirling's Brigade and assigned to the 3rd Virginia Brigade, an element of the Main Continental Army.
  • Reorganized on November 1, 1777 to consist of 8 companies.
  • Relieved on July 22, 1778 from the 3rd Virginia Brigade and assigned to the 2nd Virginia Brigade, an element of the Main Continental Army.
  • Consolidated on May 12, 1779 with the 5th Virginia Regiment and redesignated as the 3rd Virginia Regiment, to consist of 9 companies.
  • Relieved on December 4, 1779 from the 2nd Virginia Brigade and assigned to the Southern Department.
  • Captured on May 12, 1780 by the British Army at Charleston, South Carolina.
  • Disbanded on January 1, 1783

ENGAGEMENTS

UNIT HISTORY

The 3rd Virginia Regiment was raised on December 28, 1775 at Alexandria, Virginia for service with the Continental Army. The 3d Virginia's initial commander was Colonel Hugh Mercer, who was quickly promoted to brigadier general. Its second commander was George Weedon, who was also promoted to brigadier general. Weedon was succeeded in command by Colonel Thomas Marshall, the father of Supreme Court Chief Justice John Marshall. The regiment saw action in the New York Campaign the battles of Trenton, Princeton, Brandywine, Germantown, Monmouth and the Siege of Charleston. Most of the regiment was captured at Charlestown, South Carolina on May 12, 1780 by the British and the regiment was formally disbanded on November 15, 1783. James Madison and John Marshall served as lieutenants in this regiment.

Site Map | Copyright © 2012 USwars.com,